Társasjátékok a legkisebbeknek – a zseniális Little sorozat
Társasjátékok a legkisebbeknek – a Djeco Little sorozata
Társasjátékozni bölcsisekkel, ovisokkal? Nem lehetetlen! A francia Djeco játékgyártó Little sorozatának köszönhetően a legkisebbeket is bevezethetjük a társasjátékozás világába!
A Djeco Little sorozatába tartozó társasjátékokkal már 2 és fél éves kortól is ismerkedhetnek a gyerekek. Nem tartalmaznak lenyelhető alkatrészeket, a kartonlapok vastagok, a kártyák szélei pedig lekerekítettek, a gyártó így három éves kor alatti gyerekeknek is játszhatóvá tette a társasjátékait.
A kisgyerekeknek szánt társasjátékok gyakran a színekkel operálnak, a szám alapú dobókockák helyett színkockát vagy az adott játékhoz kapcsolódó formákat mutató kockákat használnak, hiszen a színfelismerés képessége megelőzi a számolással kapcsolatos képességek kialakulását.
A Little társasjátékok lehetőséget biztosítanak a győzelem és az alulmaradás első élményeinek megtapasztalására, átélésére, s mindezt biztonságos, családias keretek között. Lehet próbálkozni, lehet hibázni anélkül, hogy valódi hátrány vagy veszteség érné a gyermeket, s közben begyűjteni sokféle élményt és hasznos stratégiai tapasztalatot a játékokhoz.
Az alábbi 7+1 társasjátékot azoknak a szülőknek ajánljuk, akiknek a gyermeke már elérte a 2.5 – 3 éves kort és szeretnék őt megismertetni a társasok világával. A játékok közös jellemzője, hogy egyszerű szabályrendszerrel rendelkeznek, így könnyen megtanulhatók a legkisebbek számára is. A társasjátékok a szabályok komolyabb lazításával is játszhatók maradnak, sőt, azok kellékeivel (pl. műanyag figuráival) akár önmagukban is lehet játszani!
1. Little Cooperation – egy kis együttműködés
A Little Cooperation társasjáték azon játékok közé tartozik, melyek során a játékosok nem versengenek egymással, hanem egy közös célért együtt játszanak. Ebben a játékban sarkvidéki állatokat kell eljuttatnunk egy jégtábláról a biztonságos kunyhóhoz. A gyerekek így megtapasztalhatják a közös célért való küzdés, az együtt örülés élményét.
2. Little Mémo – állatkás memóriajáték
A Little Mémo a memóriajátékok világába kalauzolja a bölcsiseket, ovisokat. A játék dobozában 9 darab állatkát, 15 nyereménykorongot és egy takaróhengert találunk, mely az állatkák letakarására szolgál. A feladat nem más, mint kitalálni, hogy mely állatka lett letakarva a játékvezető felnőtt által. A játékot többféleképpen is játszhatjuk, így a gyermek életkorához igazíthatjuk a nehézségi szintet.
3. Little Circuit – színlépegetős társasjáték
A Little Circuit névre keresztelt társasjáték a táblás játékok kicsiknek szánt változata, melyen színes mezőkön kell lépkednünk a célig. A játék 6 darab, kemény kartonból készült pályaelemét összeillesztve egy közel 1 méteres játékpályát kapjunk. A hosszú pályán jól gyakorolhatóak a mezőkövetések, előre-hátra lépések, a gyerekek megismerhetik a lépésekkel kapcsolatos szabályokat, pl. mi történik, ha olyan helyre lépnek, melyen már van egy állatfigura. A körkörös játéktáblákkal ellentétben a hosszúkás pálya jól érzékelteti a kicsikkel, hol a játék eleje és vége, így könnyebben megértik a haladás irányát, folyamatát.
4. Little Action – akcióban a legkisebbek
A Djeco zseniális módon egyszerűsítette a társasjátékok gyakran bonyolult szabályrendszerét, hogy létrehozzon egy olyan társast, mely bár többféle szabállyal rendelkezik, mégis könnyen érthető és játszható marad. A kisgyerekeknek még nagy a mozgásigénye, az izgalmakat, apró feszültségeket leginkább mozgással tudják levezetni, melyet a Little Action remek módon integrál a játékba. Maga a játék neve is arra utal, hogy apró „akciókat”, cselekvéseket kell végrehajtania a gyermeknek, hogy győzelmi medálokat szerezzen. Aki a legtöbb medált zsebeli be, az lesz a játék győztese. Összesen hatféle aranyos akció, mozgásos kihívás vár ránk, melyek mindegyikét a játékdobozban lapuló kedves kis állatkák segítségével tudunk véghez vinni.
5. Little Collect – nyuszi ül a fűben
A Little Collect a gyűjtögetős, stratégiai játékok leegyszerűsített változata. A játék célja, hogy elsőként gyűjtsünk össze három nyuszi figurát, illetve három-három répát és borsót. Mindkét játékos a saját „kert” táblájára gyűjti a nyuszikat és az eleségeket. A róka viszont folyamatosan lesben áll, így bármikor elveszíthetjük a már összegyűjtött nyuszijainkat. A játék bevezeti a gyerekeket a „Ha…, akkor…” feltételek értelmezésének világába, miközben izgalmas játékélményt biztosít!
6. Little Observation – a megfigyelő képesség
A Little Observation játék során a gyerekeknek a megfigyelő képességükre és a gyorsaságukra kell hagyatkozniuk. A Little Observation a népszerű Figurix társasjáték egyszerűsített változata. Dobnunk kell két dobókockával, majd a kockák által mutatott szinkombinációnak megfelelő lepkét kell megszereznünk minél gyorsabban. A játék próbára teszi a gyerekek koncentrációs képességét. A dobókockák eldobása után gyorsan kell értelmezni a látott színeket, majd egy hirtelen mozdulattal begyűjteni a megfelelő színű lepkét.
7. Little Association – asszociációs-gyorsasági játék
A Little Association társasjáték a gyerekek asszociációs képességét hívja elő egy gyorsasági játék formájában. Az asszociáció vagy más néven a „társítás” azon folyamat, mely során megtanuljuk, hogy különböző dolgok térben és időben összetartozhatnak, együtt szerepelhetnek, kölcsönösen felidézhetik egymást. Ilyen például a tehén, tejesbödön, tej vagy a kutya, kutyaház, csont, harapás asszociációk.
+1 Little Match – első kártyám
Végül plusz 1 játék: a fenti táblás játékoktól eltérően egy kártyajáték. A Little Match nem véletlenül kapta az Első kártyám fantázianevet, a játék nagyszerű lehetőséget ad a kártyajátékok világának megismeréséhez. A Little Match egy leegyszerűsített UNO-hoz hasonlít: minden játékos kap 4 lapot, a maradék pakliból pedig felfordítunk egy kártyát középre. Ezután színre-színt, állatra-állatot elv alapján kell rakni, s az győz, aki hamarabb megszabadul a lapjaitól.