Játék a hangokkal – bölcsiseknek és ovisoknak
A gyerekek életében a játék és a hangok sokféleképpen összekapcsolódhatnak. A különböző korú gyerekek más-más módon fedezik fel és érzékelik a környezetükből jövő hangokat.
Egy kisbabának még minden hang újdonság, egy távoli kutyaugatásra is felhúzhatja a szemöldökét, melyre mi felnőttek már fel sem figyelünk. Ebben a korban izgalmas játékok a csörgők, melyek összekötik az auditív, a vizuális és a taktilis ingereket, a kisbaba megtanulja, hogy az a tárgy, amit a kezével és szemével egyaránt érzékel, milyen hangot ad ki a mozgás hatására.
A kisgyermekek előszeretettel hoznak létre különböző hangokat a környezetükben, néha nem is kell más, mint két játékdarab, amit összekoccinthatnak vagy a saját ujjuk, amivel kopoghatnak, a körmük, amivel kaparhatnak. Megtanulják, az egyes felületek milyen hangokat adnak ki, ha érintkeznek velük. Felfedezik, hogy saját testükkel is számtalan hangot tudnak előidézni, gondoljunk csak a cuppogásra, tapsolásra, szürcsölésre, huhogásra, de persze ott van a sikítás és a kiabálás is.
Óvodás korban a gyerekek már nagyon sokféle hangot ismernek, könnyen rögzülnek a dallamok, mondókák is. Megtanulják a környezetükből jövő hangokat értelmezni, ismerik az egyes tárgyak jellemző hangjait, hanghatásait. A gyerekek sokszor a hétköznapi játék során is hangosak, gondoljuk csak egy óvodai csoport mindennapjaira. Megismerik a természet hangjait, mint például az udvaron összegyűjtött száraz levelek csörgése, kavicsok koccanása, pocsolya csobbanása. Ebben a korban izgalmas a különböző játékhangszerekkel való ismerkedés is. Egy játékdob, egy síp, egy rumbatök vagy egy játékxilofon mind hozzájárulnak a gyerekek ritmusérzékének fejlődéséhez. A bábozás az egyik legjobb audiovizuális élmény, ahol észrevétlenül trenírozódik és fejlődik a különböző érzékszervek szinkronizációja. Ahogy a gyerekek idősebbek lesznek, megtanulják moderálni a hangjukat, nem okoz már nehézséget a suttogás, képesek lesznek a szituációhoz éppen megfelelő hangerő használatára és a hangokat kiadó játékokkal is tudatosabban játszanak.
Bármely korban is vagyunk, a hangok érzékelése és feldolgozása rendkívül fontos a kiegyensúlyozott fejlődéshez. Agyunk folyamatosan integrálja a különböző csatornákon (látás, hallás, tapintás) beérkező jeleket és egy koherens érzékélménnyé formálja azokat. A játék során feldolgozott hangok nem csak az alapvető ismeretek kialakulásához járulnak hozzá, hanem kiemelt fontosságúak a ritmusérzék és a beszédkészség fejlődésében is. A mondókák, a hangfelismerő vagy hangutánzó játékok, a zenés játékok mind-mind hozzájárulhatnak az olvasási, nyelvi készségek megfelelő kialakulásához, mely iskolás korban elengedhetetlenül fókuszba kerül.
A Játékpszichológia játékpalettájáról sem hiányozhatnak a hangokkal operáló játékok, melyek izgalmas játékélményt nyújtanak, és aktívan hozzájárulnak a gyermek beszédkészségének, ritmusérzékének fejlődéséhez is!
1. Memo Sono hangpárosító társasjáték
A Djeco által tervezett Memo Sono hangpárosító társasjáték egy izgalmas, versengő játékélményt nyújt, ahol az ugyanolyan hanggal csörgő dobozokat kell felismerniük a gyerekeknek. Játékleírásunkban többféle játékmódot is bemutatunk, így a játék a gyermek életkorához igazítható!
2. Szenzoros kövek
A Tickit szenzoros kövek különleges elfoglaltságot biztosítanak kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A kövek nyílt-végű játéknak számítanak, teret hagyva a gyerekek számára, hogy felfedezzék, milyen módon tudnak ezekkel a különlegesen tükröződő korongokkal játszani. A készlet különböző hangokat kiadó arany, ezüst és szivárvány színű köveket tartalmaz.
3. Játék hangszer szett: tamburin, rumbatök, kasztanyetta
A Djeco játék hangszer készlete egy igazán minőségi, megbízható, három hangszerből álló válogatás, melyet bátran ajánljunk a bölcsis-ovis korosztály számára! Ideális önálló vagy családi, csoportos játékra egyaránt.
4. Golyópálya játék
A golyófuttató játékok nagyon régóta népszerűek a kisgyerekek körében. A PlayGo szivárványos pályája és csörgő golyói egy különleges audiovizuális élményt nyújtanak a gyerekek számára, melynek során megismerik és megtanulják a mozgások és a mozgás során kiadott hangok közötti összefüggéseket.
5. Kalimba
A Kalimba egy afrikai eredetű hangszer, melyet két kézben tartva a hüvelykujjunkkal tudunk megszólaltatni. Használata teljesen biztonságos, különleges, megnyugtató hangszíne által kicsik és nagyok egyaránt képesek vele hosszú időn keresztül eljátszani.
6. Állathangos memóriajáték
Az állatok hangjait felismerni igazán izgalmas kihívás. Ez a játék nemcsak az állatvilág hangjainak felismerésére invitál minket, de még a memóriánkat is megdolgoztatja!
7. Mágneses zenedoboz
A zenedobozok évszázadok óta velünk vannak, hiszen igazán különleges játékélményt nyújtanak. Csak fel kell őket húzni, és máris zenélnek nekünk. Ráadásul ehhez az egyedi zenedobozhoz két játékfigura is tartozik, melyek körbe-körbe táncolnak, míg szól a zene!
8. Tojás hangszer – Maracas
Szépen festett, könnyű, csörgő hangot adó hangszer, mely széles életkorban használható, remek ritmusérzék fejlesztő kicsiknek és nagyoknak egyaránt!