Bevezetés a társasjátékok világába – első társasok a legkisebbeknek
Első társasjáték gyerekeknek
Sokan emlékszünk még gyerekkorunkból a Ki nevet a végén, a Gazdálkodj Okosan vagy a Monopoly társasjátékokra, melyek szórakoztatóak és izgalmasak, ám kellő érettséget kívántak, bölcsődés és óvodás gyerekek számára még nehezen értelmezhetőek. Szerencsére a mai játékgyártás már külön figyelmet szentel erre a korosztályra is, így létrehozta az “első társasjátékok” kategóriáját, mely egyszerűsített szabályokkal vezeti be a gyerekeket a társasjátékok rejtelmeibe.
A társasjátékok a gyermekjátékok palettáján a legtöbb készséget és képességet előhívó játékok közé tartoznak. Az alapvető szenzoros képességek (látás, hallás, tapintás) trenírozása mellett képesek a pszichés-szociális (pl. szabálykövetés, kudarctűrés) és kognitív területek (pl. számolás, előre tervezés) megmozgatására egyaránt.
Különböző készségek és a társasjáték
A társasjátékok organikus módon segítik a szabálykövetés képességének fejlesztését, hiszen a játék során a többi játékoshoz és az előre megbeszélt szabályokhoz kell adaptálódni. Amint a gyermek a saját vágyai szerint kezd el játszani (pl. kicsit többet lép, hogy jó mezőre kerüljön), megérezheti, hogy az másoknak hátrányt okozhat és ők a nemtetszésüket fejezhetik ki emiatt.
A gyerekek a társasjátékozás során hosszasan megtapasztalják a késleltetés érzését, türelmesen ki kell várniuk, míg a többi játékos is sorra kerül. A játék így remek lehetőséget ad a gyermek együttműködő képességének és önuralmának apró, lépésről lépésre történő fejlődéséhez.
A kezdő társasjátékok gyakran a színekkel operálnak, a szám alapú dobókockák helyett színkockát vagy az adott játékhoz kapcsolódó formákat mutató kockákat használnak, hiszen a színfelismerés képessége megelőzi a számolással kapcsolatos képességek kialakulását.
A társasjátékok lehetőséget biztosítanak a győzelem és az alulmaradás első élményeinek megtapasztalására, átélésére, s mindezt biztonságos, családias keretek között. Lehet próbálkozni, lehet hibázni anélkül, hogy valódi hátrány vagy veszteség érné a gyermeket, s közben begyűjteni sokféle élményt és hasznos stratégiát a játékokhoz.
Az alábbi 5 társasjátékot azoknak a szülőknek ajánljuk, akiknek a gyermeke már elérte a 2.5 – 3 éves kort és szeretnék őt megismertetni a társasok világával. Az 5 játék közös jellemzője, hogy egyszerű szabályrendszerrel rendelkeznek, így könnyen megtanulhatók a legkisebbek számára is. A társasjátékok a szabályok komolyabb lazításával is játszhatók maradnak, sőt, azok kellékeivel (pl. műanyag figuráival) akár önmagukban is lehet játszani.
Az öt társasjátékból kettő a Djeco terméke (Little Circuit, Little Action). A francia vállalat nagy hangsúlyt fektet a korai fejlesztésre és kifejezetten olyan társasjátékokat kínál, melyekkel már három éves kor alatt is lehet játszani, figyelembe véve a kellékek méretét (fulladásveszély elkerülése érdekében) illetve a kialakított szabályok egyszerűségét. A gyártó “Little” névre keresztelt sorozatának tagjai két és fél éves kortól játszhatók és teljesen biztonságosak. Az öt társasjáték közül két magyar fejlesztésűt is szeretettel ajánlunk (“Adj egy pacsit Boribon”, “Játszva megismerjük a formákat”), szerencsére a hazai játékfejlesztés is aktívan szem előtt tartja a legkisebbek társasjátékokba történő bevonását.
1. Little Circuit színlépegetős társasjáték – Djeco
A Djeco Little Circuit névre keresztelt társasjátéka már 2 és fél éves kortól is játszható. A játék 6 darab, kemény kartonból készült pályaelemét először össze kell illesztenünk, hogy egy hosszú, közel 1 méteres játékpályát kapjunk. A hosszú pályán jól gyakorolhatóak a mezőkövetések, előre-hátra lépések, a gyerekek megismerhetik a lépésekkel kapcsolatos szabályokat, pl. mi történik, ha olyan helyre lépnek, melyen már van egy állatfigura, vagy például mit kell tenniük, ha éppen nem tudnak a kockadobásnak megfelelően lépni. A hosszúkás pálya kifejezetten jól érzékelteti a kicsikkel, hol a játék eleje és vége, így könnyebben megértik a haladás irányát, folyamatát.
—> részletes játékleírás <–
2. Adj egy pacsit, Boribon! társasjáték – Pagony
Az Adj egy pacsit, Boribon egy igazán egyedi, magyar fejlesztésű társasjáték, Marék Veronika, József Attila díjas írónő ötlete alapján, mely a játékosok közötti interakciókra épít. A játék célja, hogy elsőként gyűjtsük össze a 7 különböző színű lufit. Egy lufi megszerzéséhez olyan kedves vagy épp vicces cselekményt kell végrehajtanunk, mint például megölelni a másikat, suttogni valamit a fülébe, vagy egyszerűen csak kinyújtani a nyelvünk hegyét. A játék nagyon jól skálázható az életkor alapján, a legkisebb gyerekek képességeihez is le lehet egyszerűsíteni a szabályokat, míg a kisiskolásoknak is tartogathat vidám pillanatokat. A társasjáték nagyszerű, szeretetteljes légkört teremt és egyedi módon mozgatja meg a résztvevők érzelmeit!
–> részletes játékleírás <–
3. Jungolino társasjáték – Piatnik
A Jungolino társasjáték kifejezetten egyedinek mondható a nagyméretű habszivacs szőnyeglapkáknak köszönhetően. Sokoldalú társasjáték, melynek leírásásban megtalálunk többféle játékmódot, és az általunk készített leírásban is adunk jó néhány további ötletet a Jungolinóban rejlő lehetőségek kiaknázásához. Alkalmas memória játékra, reflex játékra vagy akár lakásban keresgélős-elbújtatós játékra is!
–> részletes játékleírás <–
4. Little Action társasjáték – Djeco
A Djeco zseniális módon egyszerűsítette a társasjátékok szabályrendszerét, hogy létrehozzon egy olyan társast, ami könnyen érthető és a legkisebbek számára is könnyen játszható. A Little Action név arra utal, hogy apró akciókat, cselekvéseket kell végrehajtania a gyermeknek, hogy győzelmi medálokat szerezzen. Aki a legtöbb medált zsebeli be, az lesz a játék győztese. Összesen hatféle aranyos akció/kihívás vár ránk, melyek mindegyikét a játékdobozban lapuló kedves kis állatkákkal kell véghez vinni.
–> részletes játékleírás <–
5. Játszva megismerjük a formákat – Keller & Mayer
A Keller&Mayer puzzle sorozatából a Játszva megismerjük a formákat az egyik nagy kedvencünk. Megszámolni sem tudjuk, hányszor került elő a gyerekpolcról, a játék képes újra és újra elcsábítani a gyerekeket egy jó kis közös kirakózásra. Kedves rajzainak és ötletes kivitelezésének köszönhetően hazánk egyik legtöbb példányszámban eladott magyar gyártású puzzle jellegű társasjátéka.
–> részletes játékleírás <–