Finommotorika fejlesztése házilag
A legtöbb szülő számára nem ismeretlen fogalom a finommotorika, szerencsére az elmúlt évtizedben nagy hangsúlyt kapott magának a készségnek és a fontosságának is a tudatosítása. Sokan tisztában vannak vele, hogy a kézügyességhez kapcsolódik, azt azonban kevesebben tudják, hogy nem csak a kéz izmainak finom mozgását értjük alatta, hanem a szem, arc, száj izmainak finom koordinált mozgása is ehhez a készséghez tartozik. Ily módon nem csak az írás elsajátításánál kap fontos szerepet, hanem már a beszédkészség kialakulásának a folyamatában is szerepet játszhat. Olyan alapvető tevékenységeknél is jelentőséggel bír, mint például az evés során a táplálék megrágása, a nyelv izmainak összerendezett mozgása. Összességében azt lehet mondani, hogy a finommotorikus készségek elengedhetetlenek a mindennapi tevékenységeink során, így a gyermek fejlődésének alapvető kulcsa.
A szülők legkésőbb az óvodás kor vége felé találkoznak a finommotorika fejlettségének kérdésével, ekkor ugyanis fontossá válik, hogy a gyermeknek kialakuljon a helyes ceruzafogása, ami majd nélkülözhetetlen lesz az iskolában az írás elsajátításához. Az óvodákban ma már nagyon tudatosan segítik, alapozzák a grafomotorikus készségek fejlődését. Az óvodai évek alatt az óvónők számtalan fejlesztő hatású tevékenységgel próbálják támogatni az ujjak izmainak erősítését és összerendezettségét, ilyenek például a gyurmázás, gyöngyfűzés, ragasztás, hajtogatás, festés, vagy az olyan komplexebb mozdulatok, mint a papír vágása.
A szakszerű óvodai foglalkozások ellenére sok gyermeknél szükségesnek bizonyul külön foglalkozások megkezdése. A finommotorikus nehézségek mellett gyakran más területeken is elmaradások mutatkozhatnak. Elképzelhető, hogy a finommozgásokat megelőző nagymozgások (forgás, kúszás, mászás, ülés, járás) és a mozgáskoordináció területén is nehézségei vannak a gyermeknek, s ilyenkor hiába próbáljuk meg teljes erőnkkel fejleszteni a kis kezecskéket, ha még nem kellően érett az idegrendszere a finom, apróbb mozdulatok kivitelezéséhez, (nem beszélve a gyermek kezeinek, csontozatának fejlettségéről). Ebben az esetben érdemes lehet szakember(ek) segítségét kérni, akik különböző mozgásfejlesztő módszerekkel tudják segíteni a fejletlen idegrendszeri struktúrák kiépülését.
Mit tehetünk mi szülőként, mivel segíthetjük otthon a gyermek finommotorikus készségeinek fejlődését?
Ma már számtalan foglalkoztató füzetet, csodaceruzát vagy a finommotorika fejlesztését célzó játékot kaphatunk az üzletekben. Miután megvásároljuk, hazavisszük és kipróbáljuk ezeket az eszközöket, nem biztos, hogy az elvárt sikert fogjuk tapasztalni. Könnyen lehet, hogy a gyermek nem tud majd mit kezdeni az adott feladattal, nem tudja használni, sőt hárítja is ezen eszközök használatát. Ekkor még vélhetően nem áll készen, nem kellően érett az idegrendszere, valamint a kézizmok sincsenek megfelelő koordinációs és erőnléti szinten.
A különböző mozgásfejlesztő módszerek mintájára nekünk szülőként is érdemes visszamennünk az alapokhoz, és a gyermek számára a nagymozgások fejlődését segítő sokféle eszköz (hinta, labda, csúszda, mászóka stb.) használata mellett azokat az alapvető tevékenységeket előnyben részesíteni, melyek elsősorban az anyagok textúrájának megtapasztalását, felismerését, megkülönböztetését, a különböző szilárdságú anyagokkal való minél gyakoribb és intenzívebb kapcsolódást segítik. A különböző tárgyakkal való sikeres manipuláció, felszabadult, kreatív alkotás elengedhetetlen feltétele, hogy a gyermek a számára addig ismeretlen anyagokat bátran befogadja, használja, valamint megismerje őket, tisztában legyen a tulajdonságaikkal.
Az olyan alap finommotorikus készségeket bevonó alkotó folyamatok, mint a rajzolás, színezés, festés elsajátításához kezdetben érdemes hanyagolni a klasszikus színező füzetek használatát és törekedni arra, hogy minél nagyobb felületen próbálgathassa ezen képességeit a gyermek. Erre kiválóak a nagyméretű rajzlapok, melyeket kedvére „bejárhat” a kezeivel, minél nagyobb köröket leírva. Ehhez természetesen a vastagabb, zsírkréta szerű ceruzák az ideálisak a gyermek számára.
Otthonunkban is könnyen találhatunk olyan eszközöket, melyek segítenek a finommotorikus készségek megalapozásában:
Bab, borsó, lencse, rizs
Egy kisgyermek számára mindig izgalmas érzés – újfajta megtapasztalása a bőrön keresztüli érzékelésnek – belesüppeszteni a kis kezeit egy nagy tál rizsbe, borsóba, babba vagy lencsébe. Jól esik öntögetni, ismerkedni a sok apró tárgy általuk indikált mozgásával, viselkedésével. Ekkor a taktilis, vizuális és auditív ingerek összekapcsolódnak a mozgásos megtapasztalásokkal. A kezdeti ismerkedés után jöhet az apró szemek egyenkénti átvizsgálása, melynek során a csippentő mozdulatok aktivizálódnak és természetes módon segítik az ehhez kapcsolódó izmok fejlődését. (Ezek a mozdulatok az alapjai a későbbiekben kialakuló helyes ceruzafogásnak is.)
A szortírozós játékok is nagy segítségünkre lehetnek a finommotorika fejlesztése során, a már említett hüvelyes alapanyagokat (babokat, borsót) egy sütéshez használt szilikon formába is válogathatja a gyermek.
Befőttes gumi
A háztartási/befőttes gumik első alkalommal történő tapintása, mozgásának megismerése merőben újfajta tapasztalatokkal járhat a gyermek számára. A gumik két ujjal történő megfogása szintén a csippentő mozdulatokat gyakoroltatja. A gumikkal való játszás, manipuláció során megérezheti a gyermek, hogy azok nyújtásával hogyan tudja befolyásolni az anyag térbeli elhelyezkedését, ezzel is segítve az erőadagolás készség szintű fejlődését. Megérti, hogy a különböző anyagú tárgyakhoz más módon szükséges „nyúlni”, hogy a célját elérje. A befőttes gumikat szétrakosgathatjuk méret vagy szín szerint is, mely a soralkotás képessége mellett a finom csippentő mozdulatokat is fejleszti.
Gyurma
A gyurmával való foglalatosság már önmagában fejlesztő hatású, tulajdonságainál fogva természetes módon erősíti a kéz izmait, nagyon jó taktilis ingereket biztosít. Hatékonyságát már számtalanszor bizonyították, ráadásul otthoni alapanyagokból is könnyen elkészíthető (só-liszt gyurma), rendkívül hasznos segítőtárs a kézügyesség fejlesztésében. További anyagokkal is fokozhatjuk a gyurmázás élményét, például ha babot, tésztát nyomkodunk bele, melyek tovább növelik a tevékenység finommotorikus fejlesztő hatását.
Száraztészta
A száraztészták többféle lehetőséget adnak különböző finommotorikus gyakorlatok, kreatív alkotások megvalósítására. Cérnára vagy fonalra fűzve a tésztát gyakorolhatjuk a fűző mozdulatokat, lehet belőlük karkötőt vagy nyakláncot alkotni. A száraztésztát ötvözhetjük gyurma használatával, ekkor a rúdra húzható fejlesztő játékokhoz hasonlóan, oszlopszerűen beleállítjuk a hosszútésztát a gyurmába, s arra tudja felfűzni a gyermek a penne jellegű csőtésztát.
Begyúrt tészta
A sütés azon házimunkák egyike, melyből mindig nagy örömmel veszik ki a részüket a legkisebbek is. A gyurmázáshoz hasonlóan a begyúrt tészta szintén nagyon jó anyag a kézügyesség természetes fejlesztéséhez. Lehet a tésztát nyújtani, gyúrni, különböző formákat szaggatni belőle. Végül pedig az elkészült süti díszítése kifejezetten finom mozdulatokat igényel a kis ujjaktól, a kész alkotás pedig a gyermek önbizalmát is erősíti.
Szívószál
A száj körüli izmok erősítésére olyan egyszerű eszközök is alkalmasak, mint egy szívószál. Építhetünk versenypályát (legóból, hurkapálcából vagy akár magukból a szívószálakból), melyen aztán egy ping-pong labdát próbáljunk meg végigvezetni fújással, a szívószálból kiáramló levegő segítségével. A szívószállal akár emelni is lehet tárgyakat, ügyesen megszívva pattogatott kukoricát, papír lapocskákat vagy más hasonlóan könnyű apróbb tárgyakat.
Játékok a polcról:
Üveggolyók
A gyerekek körében a mai napig igen kedveltek az üveggolyók. Különlegesek, színesek, igazi kis kincsek a gyerekek kezében, manapság 1000 Ft alatt akár fél kilónyi üveggolyóhoz is hozzájuthatunk. Az üveggolyókat önmagukban szorongatni, nézegetni, morzsolgatni, hordozgatni is élmény, egy tálkába téve és abban körbe-körbe futtatva pedig hosszú percekre lekötheti a kíváncsi szemeket. Az üveggolyókat bármilyen szortírozásra alkalmas tárolóba (akár egy vaníliás karikás desszert megüresedett dobozába) is válogathatja a gyermek. A golyók népszerűségéhez az is hozzájárul, hogy számtalan módon lehet velük játszani, például egy adott távolságig gurítani, homokban célbadobósat játszani, golyófutattóhoz felhasználni, vagy lakásban eldugni és „hideg-meleg” instukciókkal megtalálni őket. Az üveggolyók a különböző ügyességi játékokon túl remek kiegészítői lehetnek sokféle szerepjátéknak, a gyerekek szeretik felhasználni őket a saját maguk alkotta kis világukban.
Építős játékok
Az építő jellegű játékok az abszolút jolly joker a különböző készségek fejlesztése szempontjából, így természetesen a finommotorikus készségekre is rendkívül jó hatással vannak. Az építőjátékok közül érdemes megemlíteni a klasszikus építőkockákat és a Legót, Duplót, ezek a legtöbb kisgyermekes családban megtalálhatóak.
Mindemellett az építés nagyon sokféle egyéb tapasztalattal is jár: megismertet a különböző formákkal, színekkel, anyagokkal (pl. textil, fa, műanyag), azok tulajdonságaival (pl. kemény-puha, csúszós, érdes), súlyával, a kisebb-nagyobb fogalmával. A finommotorikus készségek fejlesztése mellett segíti a logikus gondolkodást, a térlátást, építés közben szerepet kap a stratégia, miközben a gyermek megtapasztalhatja a testek viselkedését (pl. egyensúlyi helyzetek), s ezalatt fejlődnek az olyan szociális kompetenciái is, mint például a türelem, kitartás, kudarctűrő képesség (pl. leborul a torony) és persze az önbizalom.
Buborékfújó
A szem-kéz koordináció és a száj körüli finom izmok erősítésére egy nagyon jó elfoglaltság a buborékfújás. Nem is olyan egyszerű feladat, egyszerre kell a gyermeknek az ajkait megfelelően formálnia, a levegőt jó erővel kifújnia és közben a kezét és száját összehangoltan, megfelelő távolságban tartani egymástól.
Finommotorika fejlesztése mondókázással
Végül pedig a mindig kéznél lévő, s egyben teljességgel költségmentes finommotorika fejlesztő játék: az ujjas mondókák. A mondókázás nem véletlenül az egyik legtöbbet használt technika az óvodai foglalkozások során is, rendkívül sokrétű a fejlesztő hatása, a beszédkészséget, ritmusérzéket, szókincset, testsémát egyaránt fejleszti, meghitt s egyben vidám kapcsolódási lehetőséget biztosít szülő és gyermeke között. A mondókák rendszerint könnyen megtanulhatóak, így sikerélmény is könnyen kapcsolódik hozzájuk, miközben észrevétlenül fejlődik a gyermek figyelme, memóriája.
A finommotorika fejlesztését célzó mondókákból sokat ismerhetünk, gondoljunk csak az alábbiakra:
- Csip-csip csóka…
- Ez elment vadászni…
- Így ketyeg az óra…
- Borsót főztem, jól megsóztam…
- Egyszer volt egy kemence…
- Én kis kertet kerteltem…
A fentieken túl az olyan egyszerű hétköznapi tevékenységek során is tudunk apró módosításokat eszközölni a finommotorikus készségek fejlesztése érdekében, mint például a kézmosás folyamata. Érdemes a hagyományos szappan használatát előnyben részesíteni a folyékony szappan helyett, hiszen kézügyesség szempontjából nagyobb kihívásokat tartogat a használata. Saját kis törölköző használata elérhető magasságban szintén előnyös a gyerekek számára, amely azon túl, hogy a kéztörlő mozgások készség szintű elsajátítását segíti, a törölköző felakasztásával is fejlődnek a finom mozdulatok. Az evés utáni szalvéta használata pedig kifejezetten előnyös a két kéz összehangolt, célirányos mozgásának segítésére.
Amikor a finommotorika fejlesztése valamiért fókuszba kerül egy család életében, akkor számos otthoni, a háztartásban is megtalálható eszköz lehet a segítségünkre. A fenti ötletek segítik a gyermek számára a különböző anyagokkal való tapasztalatok begyűjtését, azok sokszínűségének megismerését, az egyszerű játékos tevékenységeken keresztül pedig hozzájárulhatnak az alkotás örömének felfedezéséhez is. A szülőkkel való közös tevékenységek mind kapcsolaterősítő hatásúak, a közös programok örömmel töltik meg a hétköznapokat.
Olvasd el a mozgásfejlesztéshez
kapcsolódó következő írásunkat is:
->> 7 kiváló eszköz a finommotorika
és nagymozgások fejlesztéséhez <<-
A „Finommotorika fejlesztése házilag” oldalon szereplő fotók bármilyen felhasználása kizárólag a jatekpszichologia.hu hozzájárulásával lehetséges.
Minden jog fenntartva!