Érzelmi intelligencia fejlesztése játékosan – 6 kiváló eszköz
Gyakran hallunk az érzelmi intelligencia fontosságáról, a fejlesztésének lehetőségeiről és egyre több játék illetve eszköz jelenik meg, melyek már gyermekkorban segítik az érzelmi intelligencia (EQ) fejlesztését. De mit is értünk érzelmi intelligencia alatt és miért fontos, ha már kisgyermekkorban is figyelmet szentelünk neki?
Az érzelmi intelligenciánk tesz képessé minket arra, hogy detektáljuk a saját, illetve a körülöttünk lévők érzelmeit, hangulatait, és azokra megfelelő, adekvát válaszokat tudjunk adni. Ha képesek vagyunk azonosítani aktuális érzelmeinket, nagyobb valószínűséggel tudjuk megérteni azok kiváltó okait is. S ha már felismertük a bennünk zajló folyamatokat, akkor lesz lehetőségünk érzelmeink szabályozására, indulataink kezelésére. Különösen érdekes ez a gyerekek esetében, hiszen az ő érzelmeik még sokszor impulzívak, változékonyak, érzelmi megnyilvánulásaik gyakran éretlenek, ezért segítenünk kell őket az önkontroll képességének kialakításában. Az önkontroll szoros összefüggésben van a gyermek kudarctűrő képességével, melynek fejlesztésével lehetővé tudjuk számára tenni, hogy könnyebben megbirkózzon a számára frusztrációt okozó élethelyzetekkel.
Minden szülő szeretné, ha gyermekéből olyan felnőtt válna, aki könnyedén beilleszkedik a társadalomba, megtalálja számításait a munkahelyi környezetben, szívesen barátkozik és képes kiegyensúlyozott párkapcsolati életre. Az összes szociális interakciónk során támaszkodunk az érzelmi intelligenciánkra – akár észrevétlenül, akár tudatosan -, így folyamatosan hatással van ránk és a közvetlen környezetünkre. Az EQ – nem velünk született képesség révén – fejleszthető a tapasztalataink által. Gyerekek esetében minél korábban segítjük a gazdagodását, annál könnyebben küzdenek meg az érzelmi kihívásokkal és válnak együttérzővé másokkal szemben. Nem utolsó sorban a magas EQ által érzékenyebbek leszünk a világ problémáira, kisebbségek, hátrányos helyzetűek nehézségeinek megértésére és hozzájárulhatunk egy tudatosabb, elfogadóbb társadalom épüléséhez.
1. Érzelem palackok
Méghogy a színek és formák nem hordozhatnak érzelmi töltetet! Ez a négy kiváló minőségű és biztonságos palack különböző érzelmeket képes megjeleníteni. Boldogság, szomorúság, rémület és harag. Te felismered ezeket az érzelmeket? Válaszd ki a hangulatodnak megfelelőt!
2. All about me Feelings – EQ fejlesztő
Egy számtalan módon használható, érzelmi intelligenciát fejlesztő játék az amerikai Learning Resources kínálatából! A játék 6 különböző érzelmet ábrázoló bábut 6 különböző színben tartalmaz, így a teljes készlet 36 darab figurából és 18 érzelmi kártyából áll. A figurákkal való játék segítséget nyújt a gyerekeknek az érzelmek azonosításában, felismerésében.
2. Érzelmek és arcok – pszichoedukációs készlet
Az Érzelmek és arcok készlettel történő játék során a gyerekek gyakorolhatják az érzelmek felismerését, erősödik az éntudatuk és tudatosíthatják magukban az érzelmek külső megjelenési formáit. A készletet tartalmazó praktikus tasakban többféle arcot is találunk, melyek különböző játékmódokra adnak lehetőséget. Bátran ajánljuk otthoni és intézményi használatra egyaránt!
4. Érzel-Mese társasjáték
Az Érzel-Mese egy különleges, magyar fejlesztésű érzelmi intelligencia fejlesztő játék. A dobozban található különböző kártyák olyan játékmódokra adnak lehetőséget, melyek az EQ legkülönbözőbb területeire hatnak, segítenek érzelmeket megfogalmazni, illetve szituációkban látott érzelmeket felismerni és nevesíteni, mely az empátia elengedhetetlen feltétele. A játék összesen 13 különböző játékmódot kínál számunkra!
5. All about me – készlet a szociális, érzelmi fejlődéshez
Az All about me érzelmi intelligencia fejlesztő játék hat darab házikóból és a hozzájuk tartozó 6 fős családokból áll. Kiváló kivitelezésének köszönhetően ez a játék a szerepjátékok építőkockája, végtelen játéklehetőséget rejt magában. A Játékpszichológia webáruház egyik legsokoldalúbban használható játéka!
6. Grimaszolj kártyajáték
A Grimaszolj kártyákkal a gyerekek játékos formában gyakorolhatják a különböző érzelmek megjelenítését az arcukon, a grimaszolást! A játék során egyszer megmutathatják, hogyan képesek grimaszokat megjeleníteni az arcukon, majd szerepcsere után a játékostárs által megjelenített érzelmeket kell kitalálni. Ez a kártyajáték vidám és vicces időtöltést biztosít a családnak 🙂