Érzelmi intelligencia fejlesztése játékosan – 5 kiváló eszköz
Gyakran hallunk az érzelmi intelligencia fontosságáról, a fejlesztésének lehetőségeiről és egyre több játék illetve eszköz jelenik meg, melyek már gyermekkorban segítik az érzelmi intelligencia (EQ) fejlesztését.
De mit is értünk érzelmi intelligencia alatt és miért fontos, ha már kisgyermekkorban is figyelmet szentelünk neki?
Az érzelmi intelligenciánk tesz képessé minket arra, hogy detektáljuk a saját, illetve a körülöttünk lévők érzelmeit, hangulatait, és azokra megfelelő, adekvát válaszokat tudjunk adni. Ha képesek vagyunk azonosítani aktuális érzelmeinket, nagyobb valószínűséggel tudjuk megérteni azok kiváltó okait is. S ha már felismertük a bennünk zajló folyamatokat, akkor lesz lehetőségünk érzelmeink szabályozására, indulataink kezelésére. Különösen érdekes ez a gyerekek esetében, hiszen az ő érzelmeik még sokszor impulzívak, változékonyak, érzelmi megnyilvánulásaik gyakran éretlenek, ezért segítenünk kell őket az önkontroll képességének kialakításában. Az önkontroll szoros összefüggésben van a gyermek kudarctűrő képességével, melynek fejlesztésével lehetővé tudjuk számára tenni, hogy könnyebben megbirkózzon a számára frusztrációt okozó élethelyzetekkel.
Minden szülő szeretné, ha gyermekéből olyan felnőtt válna, aki könnyedén beilleszkedik a társadalomba, megtalálja számításait a munkahelyi környezetben, szívesen barátkozik és képes kiegyensúlyozott párkapcsolati életre. Az összes szociális interakciónk során támaszkodunk az érzelmi intelligenciánkra – akár észrevétlenül, akár tudatosan -, így folyamatosan hatással van ránk és a közvetlen környezetünkre.
Az EQ – nem velünk született képesség révén – fejleszthető a tapasztalataink által. Gyerekek esetében minél korábban segítjük a gazdagodását, annál könnyebben küzdenek meg az érzelmi kihívásokkal és válnak együttérzővé másokkal szemben. Nem utolsó sorban a magas EQ által érzékenyebbek leszünk a világ problémáira, kisebbségek, hátrányos helyzetűek nehézségeinek megértésére és hozzájárulhatunk egy tudatosabb, elfogadóbb társadalom épüléséhez.
Az érzelmi intelligencia fontosságát a játékgyártók is egyre jobban előtérbe helyezik és az utóbbi években számos nagyszerű termék jelent meg nem csak a nemzetközi, hanem a hazai játékpiacon is.
Bátran ajánljuk az alábbi 5 terméket – melyből 4 magyar tervezésű – az érzelmi intelligencia fejlesztése céljából otthoni használatra vagy fejlesztő szakemberek számára egyaránt!
1. Érzelmi Bingó társasjáték
Az Érzelmi Bingó társasjáték a közismert „Találd ki!” típusú játékokhoz hasonlít, ahol ki kell találnunk, milyen figura van a másik játékosnál. Ebben a játékban viszont nem a fizikai tulajdonságokon van a hangsúly, hanem a szereplők érzelmeinek a felismerésén, az arckifejezés és a testbeszéd helyes azonosításán. A játékszabály 13 különböző, igen ötletes játékmódot kínál!
—> részletes játékleírás <–
2. Mi volt ma a suliban? – Beszélgetőkártya
A „Mi volt ma a suliban?” egy 72 lapot tartalmazó kártyapakli, mely segíti elindítani és fókuszban tartani a szülő-gyermek párbeszédet az iskolában vagy akár az óvodában megélt eseményekről és élményekről. A kártyák nagyszerűen megrajzolt emojik segítségével játékossá, oldottabbá teszik a beszélgetést. A „Mi volt ma a suliban?” beszélgetőkártyát – a címével ellentétben – nemcsak iskolás korú gyermekek számára, hanem már 4 éves kortól akár óvodásokkal is kitűnően használható.
—> részletes játékleírás <–
3. All about me Feelings – EQ fejlesztő
Egy számtalan módon használható, érzelmi intelligenciát fejlesztő játék az amerikai Learning Resources kínálatából! A játék 6 különböző érzelmet ábrázoló bábut 6 különböző színben tartalmaz, így a teljes készlet 36 darab figurából és 18 érzelmi kártyából áll. A figurákkal való játék segítséget nyújt a gyerekeknek az érzelmek azonosításában, felismerésében.
—> részletes játékleírás <–
4. Érzel-Mese társasjáték
Az Érzel-Mese egy különleges, magyar fejlesztésű érzelmi intelligencia fejlesztő játék. A dobozban található különböző kártyák olyan játékmódokra adnak lehetőséget, melyek az EQ legkülönbözőbb területeire hatnak, segítenek érzelmeket megfogalmazni, illetve szituációkban látott érzelmeket felismerni és nevesíteni, mely az empátia elengedhetetlen feltétele. A játék összesen 13 különböző játékmódot kínál számunkra!
—> részletes játékleírás <–
5. Gorom Banya Szelídül Indulatkifejező Varázsigék gyakorlókártyák
A Gorom Banya Szelídül kártyák segítségével megtanulhatják a gyerekek, hogyan kezeljék indulataikat, feszült helyzeteiket oly módon, hogy ne bántsanak meg másokat közben! A játékban 36 db szituációs kártya található, hátoldalukon a megkezdett indulatkifejező „varázsigékkel”. Segítségükkel gyakorolható az érzelemkifejezés tudománya.
—> részletes játékleírás <–
A fenti 5 terméket megtalálod a Kincsesláda Pszichoedukációs és érzelemfókuszú termékei között, ahol további nagyszerű EQ fejlesztő eszközöket is megismerhetsz!