Mi fán terem a gyermeki kíváncsiság? – Felfedező eszközök ovisoknak, iskolásoknak!
Mindannyiunk veleszületett jellemvonása a kíváncsiság, a csecsemők érdeklődve figyelik az őket körülvevő világot, érzékszerveikkel felfedezik és értelmezik a tárgyakat, a mozgásokat, miközben újabb és újabb tapasztalatokra tesznek szert. A kíváncsiság nem más, mint a körülöttünk lévő világ megismerésének, új információ szerzésének a vágya. Katalizátorként van jelen életünkben, mely elősegíti a tanulást, a megismerést, a dolgok közötti összefüggések feltárását. Alaptermészetünk része már születésünktől kezdve, nem kell tanulnunk a kíváncsiságot, velünk született adottságunk! Mindez nem jelenti azt, hogy ne lehetne fejleszteni vagy elősegíteni a gyermekben rejlő felfedező-megismerő vágyat.
A szülők jól tudják, mennyi időt és energiát kíván egy kíváncsi gyermek figyelmének kielégítése. A végeláthatatlan „Miért?” kérdések, a magyarázatok kikövetelése, a megismeréssel kapcsolatos türelmetlenség mind próbára teszik anyát és apát egyaránt.
Kutatások [1.] igazolták, hogy nemcsak elősegíthetjük, hanem akarva-akaratlanul hátráltathatjuk is gyermekünk kíváncsiságának megmutatkozását. Egy gyermek természetesen megnyilvánuló tudásszomjára negatív hatással lehetnek a félelemmel (pl. családi krízisek, létbizonytalanság), a folyamatos elutasítással és az elhanyagoltsággal kapcsolatos tapasztalatok. A kedvezőtlen események hatására csökkenhet a gyermeki lelkesedés, a világról megformált kérdések száma és a nyitottság az új dolgok megismerésére.
Fontos tudnunk, hogy a kíváncsiság elősegítésére tett erőfeszítéseink kifizetődőek!
A körülöttünk lévő tárgyak alapos megismerése, a környezetünkben lejátszódó folyamatok megértése segíti a tanulási folyamataink fejlődését! A nyitott, érdeklődő, a világ dolgaira kíváncsi gyerekek könnyebben boldogulnak az iskolai követelmények tengerében, így jobb tanulmányi eredményeket érhetnek el. Az új dolgok felfedezése, az ok-okozati összefüggések megtapasztalása a rácsodálkozás, az új információ okozta izgatottság érzését keltik a gyermekben, mely az agyban (hippocampusban, prefrontális kéregben) kiváltott aktivitásoknak köszönhetően javítja a memóriát [2.].
„Nem vagyok én különleges, csak szenvedélyesen kíváncsi!” / Albert Einstein
Milyen módon tudjuk elősegíteni gyermekünk kíváncsi természetének kiteljesedését?
- Válaszoljunk és kérdezzünk
A gyerekek életkoruktól függően számos kérdéssel elláthatnak minket, amiket érdemes röviden, tömören megválaszolnunk. Gyakran azonban vissza is kérdezhetünk, hogy ő mit gondol? Szerinte miért van így, szerinte miért ez történt? A viszontkérdések gondolkodásra késztetik a gyermeket és lehetőséget adnak a beszédkészség trenírozására is. Sőt, az általa adott válaszokból mi is képet kapunk arról, ő hogyan gondolkodik, milyen módon képzeli el az adott témát, mik a korlátai, amik miatt esetleg nem érti a válaszunkat, így magunk is hatékonyabban tudjuk megfogalmazni a további magyarázatainkat.
- Vázoljunk fel alternatívát
Ha a gyermek éppen a legalkalmatlanabb időpontban próbálja felfedezni a víz és föld kölcsönhatásából létrejövő sár tulajdonságait vagy elfoglaltságunk miatt nem tudunk résztvenni az általa kitalált bogárfigyelő akcióban, akkor a teljes tiltás helyett próbáljunk meg alternatívát felajánlani. Ez lehet egy játék egy későbbi időpontban vagy egy másfajta elfoglaltság, amire több időnk, energiánk van, vagy egy olyan tevékenység, ami egyszerűen csak jobban illik az eltervezett napirendbe. Így nem nyomjuk el a benne rejlő felfedező vágyat, hanem megpróbáljuk átcsatornázni egy alkalmasabb tevékenységbe vagy időpontra, s eközben még a együttműködő készségét is trenírozzuk.
- Nyílt végű vagy felfedezést segítő játékok
Használhatunk olyan játékokat, melyek nem konkrét szabályok mentén játszhatóak, hanem a gyermek kreativitása és intuitív gondolkodása alakítja a játékélményt. Ilyenek például a rajzoló, formázó, építő, összerakó és alkotó játékok. Ugyancsak hasznosak lehetnek a felfedezést elősegítő játékok, mint például távcső, nagyító vagy a kísérletező eszközök. Amíg csak lehetséges, érdemes a gyerekeket minél kevésbé megszakítani, véleményünkkel ellátni, hagyjuk az önálló játékot, csak akkor vonódjunk be, ha azt ő kifejezetten igényli.
- Irány a természet
Környezetünk számtalan felfedeznivalót tartogat a kíváncsi gyerekek számára. Több millió éves evolúciónk a természettel karöltve zajlott, a növények és állatok irányába mutatott kíváncsiság minden gyermekben ott lakozik. A parkok, tópartok és erdők remek lehetőséget adnak növények begyűjtésére, rovarok, maradak és akár nagyobb állatok megfigyelésére egyaránt.
A fenti tippek mellett szeretettel ajánljuk az alábbi termékeket a kíváncsi gyerekek felfedező tevékenységeihez, játékaihoz!
1. Bogárvizsgáló szett
Az ovis-kisiskolás korosztály kifejezetten fogékony a környezetünkben található élőlények megismerésére. Ehhez az ösztönös kíváncsiság kielégítéséhez nyújt segítséget a Buki France bogárvizsgáló készlete, ami egy nagyítóval ellátott dobozból és egy csipeszből áll. A megfigyelések után ne felejtsük el a bogarakat visszaengedni a szabadba!
—> részletes leírás <–
2. Távcső gyerekeknek
Ez a szuper gyerek távcső a négyszeres nagyításával közel hozza a távoli tárgyakat, 30 mm-es objektívje pedig ideális látószöget biztosít. A távcső kifejezetten könnyű, nyakban hordozható, elvihetjük akár kirándulásra, táborba, kertbe is. Fogása ergonómikus, kifejezetten a gyerekek méretéhez igazították.
—> részletes leírás <–
3. Csillagászati teleszkóp iskolásoknak
Az amerikai Educational Insights által tervezett GeoSafari Vega 360 csillagászati teleszkóp elsősorban iskolásoknak készült, kompakt felépítése, könnyű hordozhatósága ideális felfedező társsá teszi! Tökéletes választás a Hold krátereinek felfedezéséhez, a csillagok kémleléséhez, távoli épületek, templomtornyok, esetleg madarak megfigyeléséhez.
—> részletes leírás <–
4. Nagyító
Ez a kézi nagyító kiváló eszköz a világ apró dolgainak felfedezéséhez. A gyerekek számára tervezett nagyító robosztus, könnyen megmarkolható, kellően nagyméretű és biztonságos, lekerekített élekkel rendelkezik. A nagyítás mértéke 2-szeres, továbbá két kisebb területen egy 3-szoros és egy 4-szeres nagyítás is található. Ajánljuk ovisoknak, iskolásoknak egyaránt.
—> részletes leírás <–
5. Walkie Talkie gyerekeknek
A Buki Walkie Talkie a minőségi anyaghasználatnak és fejlett elektronikának köszönhetően tisztán hallható hangminőséget biztosít, mellyel kiemelkedik a játékpiac hasonló termékei közül. Egyszerű használata és kis mérete ideális óvodás és kisiskolás gyermekek számára egyaránt. A játék 2 km távolságig használható.
—> részletes leírás <–
6. Gyerek mikroszkóp LED világítással
Az ovis és kisiskolás korosztály számára tervezett mikroszkóp segítségével könnyedén felfedezhetjük a miniatűr világot. Finoman lekerekített élekkel rendelkezik, használata teljesen gyerekbarát. A betekintő része gumival védett, így a gyerekek biztonságosan kukucskálhatnak bele. A mikroszkóp 10-szeres nagyításra képes!
—> részletes leírás <–
7. Lámpa 3 az 1-ben!
Ez a multifunkciós lámpája izgalmas elfoglaltságot biztosít az óvodások számára. Három izgalmas funkció közül választhatunk. Használhatjuk hagyományos elemlámpaként, kellemes hangulatú éjszakai fényként vagy akár diavetítőként is. A lámpához 24 képből álló diafilmet kapunk számos állat színes fotójával!
—> részletes leírás <–
A fenti 7 terméket megtalálod a Kincsesláda Felfedező és tudományos termékei között, ahol további nagyszerű eszközöket találsz az örök kíváncsi gyerekek számára!
Források:
Dr Bruce Perry: Diminished Curiosity / Curiosity the fuel of development. Bruce D. Perry, MD, PhD and the Child Trauma Academy.
Curiosity in childhood and adolescence — what can we learn from the brain – PMCID: PMC8363506