Testséma jelentése
A testséma vagy más néven testvázlat arra utal, hogy az egyén ismeri a saját testét és uralja annak mozgásait. Megkülönböztetünk belső illetve külső testvázlatot, annak alapján, hogy honnan származnak az ingerek, belső szervekből vagy külső forrásból. Méhen belüli (prenatális) és csecsemőkorban a zsigerekből, úgynevezett viscerális információknak van szerepe a testséma (testi én) tudatosításában. Később főként a környezetből érkező tapintási és vizuális ingerek integrálásával alakul ki a külső testvázlat.
Óvodáskor végére a gyermeknek legalább 30 különböző testrészét kell ismernie és tudnia megneveznie saját magán. A testkép kialakulásával párhuzamosan finomodik a gyermek emberábrázolása, emberrajza is, melyben egyre több részletet képes megjeleníteni, s közben az arányokra is figyelni.
A testvázlat idegrendszeri működésének hátterében többnyire kéreg alatti, nem tudatos, automatikus folyamatok zajlanak, ugyanakkor a testséma fejlődése aktív mozgások által elősegíthető, melynek során a gyermek környezetében lévő személyek (pl. szülők, óvónők, gondozók) tudatosítják az egyes testrészek helyét, nevét és egyéb velük kapcsolatos tulajdonságait (színük, formájuk).
Nézd meg az alábbi, testséma fejlesztésére használható termékeinket:
Ha kíváncsi vagy az összes,
testséma fejlesztésével kapcsolatos termékünkre,
akkor klikkelj ->> ide <<-