Nyílt végű avagy heurisztikus játékok
Nyílt végű avagy heurisztikus játékok
Sokféleképpen lehet játékokkal játszani, s minden játék más-más szinten enged teret a kreativitásnak. A legszabályozottabb (úgynevezett zárt végű) játékok a társasjátékok és a kártyajátékok, ahol egészen konkrét szabályok mentén kell játszanunk. A skála másik végén helyezkednek el a nyílt végű (open ended) vagy más néven a heurisztikus játékok, melyek nem kötik meg különböző szabályokkal a gyerekeket. A nyílt végű játékok jellemzője, hogy nincsenek szabályok vagy keretek, a játék legtöbbször csak sematikus, letisztult és egyszerű játékdarabokból, játékeszközökből áll. Az ilyen játékokat a gyerekek azonnal birtokba vehetik és aktív szülői segítség nélkül is képesek elkezdeni játszani velük. Kézbe veszik, vizsgálgatják, majd valamilyen kreatív módon elkezdenek játszani velük. Természetesen felnőttként segíthetünk kiaknázni a játékban rejlő lehetőségeket, adhatunk különböző tippeket, de alapvetően érdemes a gyerekeket „együtt hagyni” a játékkal egy ideig, így lehetősége lesz saját magának felfedeznie, mi mindent tud kezdeni a játékkal.
A nyílt végű játékok másik fontos jellemzője, hogy nincs a játéknak egyértelműen meghatározott végcélja. Nincs győztes, nincsenek megszerezhető kincsek vagy elvégzendő feladatok, mint a zárt végű játékok esetében. Egy kirakó összerakása vagy egy építőjáték összeillesztése nagyon konkrét végponttal rendelkezik, mely lezárja a játékot, ezután, ha ismét játszani szeretnénk, egyszerűen szét kell szendünk az alkotást és újra össze kell raknunk. A heurisztikus játékok ezzel szemben folytonos játékélményt nyújtanak, az ilyen játékok dinamikájára inkább az a jellemző, hogy a gyermek idővel újabb és újabb játéklehetőségekre jön rá. Nem kell túl bonyolult dolgokra gondolni: játékkavicsok esetében például a gyermek idővel magától rájön, hogy nem csak szín szerint, de akár mintázat vagy súly alapján is csoportokba lehet szervezni a kavicsokat, esetleg sormintákat készíthet belőlük vagy netán toronyépítéssel is megpróbálkozhat. Eldughatja őket a lakásban, amiket meg kell keresni, vagy felhasználhatja őket meglévő másfajta játékaihoz kiegészítőként. Minden ilyen újabb játéklehetőség felfedezése egy-egy apró „heuréka” érzést kelthet a gyermekben, nem véletlen a heurisztikus elnevezés az ilyen nyílt játékokra!
Villámgyorsan fejlődő társadalmunkban óriási igény mutatkozik a célzott fejlesztésre, a gyors tanulásra, ennek megfelelően számtalan játék lát napvilágot, mely valamilyen didaktív, gyorsított módon segíti fejleszteni a gyerekek formafelismerő képességét, logikus gondolkodását, problémamegoldó képességét, szókincsét, hogy csak néhány fontos szempontot említsünk. Ezen játékok többsége természetesen zárt végű vagy legalábbis zártabb játéknak minősül, hiszen valamilyen szabályrendszer alapján fogja a gyermek elsajátítani a játék által trenírozott képességeket. Egy gyermek játékpolcán általában többségben vannak a szabályok mentén játszható, zártabb játékok. Kellemes újdonság és különleges élmény lehet számukra egy nyílt végű játékkal való megismerkedés, mely nem sürgeti a tanulást, ám mégis óriási lehetőséget kínál a kreativitás és a fantázia kibontakozásához!
A szülők számára is hasznos lehet, ha megfigyelik, hogyan játszanak a gyerekeik a nyílt végű játékokkal. Egy idő után észrevehetünk sémákat, melyek visszaköszönnek a különböző játékok során. A sémák olyan „játszástípusok” vagy olyan viselkedési minták, melyek vissza-visszatérnek a gyermek játékai során, még akkor is, ha egészen különböző játékokkal játszik. Ha egy óvódás kislány imádja a szerepjátékokat és otthon a bábokkal vagy legófigurákkal szeret eljátszani beszélgetős jeleneteket, észrevehetjük, hogy idővel a nyílt végű játékkal is elkezd beszélgetni, annak ellenére, hogy azok csak színes fadarabok vagy üveggolyók, kavicsok. A nyílt végű játékok során a gyerekek gyakran a saját érzéseiket és gondolataikat fogalmazzák meg, mintegy projekciós eszközként használva a játék darabjait. Ha figyeljük a játékukat, akár még mi is tanulhatunk tőlük, róluk!
A Játékpszichológia kínálatában is találhatóak olyan játékok, melyeket vagy kifejezetten nyílt végűnek terveztek, vagy kiválóan használhatóak heurisztikus módon! Szeretettel ajánljuk az alábbi magas minőségű, kreativitást és fantáziát előhívó gyermekjátékokat!
1. Szenzoros tükröződő ezüst labdák – 4 db – TickiT
A Tickit ezüst labdakészlete 4 különböző méretű labdából áll, melyek átmérője 6, 8, 10 és 15 cm. Felületüket vékony ezüst színű réteggel vonták be, így a gyerekek a tükörképüket látják benne. Az ezüst labdákat a gyerekek többféleképpen is használhatják, izgalmas, tükröződő felületük pedig elvarázsolják őket!
–> részletes játékleírás <–
2. Fa szivárvány játék – Fauna
A Fauna szivárványos játéka egy igazán különleges, egyedi játék, mely sok-sok felfedeznivalót tartogat a gyerekek számára. A szivárvány ívekkel és a vízcsepp formákkal számtalan módon lehet játszani. A játék összerakott állapotban gyönyörű dísze a gyerekszobának!
–> részletes játékleírás <–
3. Üveggolyó játék készlet – 56 darab – Buki
Ez az 56 darab, többféle átmérőjű golyót tartalmazó csomag egy kiválóan összeállított készlet a három évnél idősebb gyerekek számára. A gyerekeket hosszasan képes lekötni ez a különleges, élénk színekben pompázó készlet!
–> részletes játékleírás <–
4. Szenzoros kövek – 3 db – TickiT
A szenzoros kövek izgalmas elfoglaltságot biztosítanak kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A készlet három különböző követ tartalmaz: arany, ezüst és szivárvány színűt. A szenzoros kövek átméreője 6.5 cm, felületük tükröződő rozsdamentes acél. Mindhárom kő más-más csörgő hangot ad ki. A gyerekek könnyedén felfedezhetik saját magukat illetve a környezetük tükröződését a kövek felületén.
—> részletes játékleírás <–
5. Szenzoros labda készlet – 20 darabos – TickiT
A TickiT® szenzoros labda készlet egy különleges, 20 darabból álló labdagyűjtemény. A készletet pedagógusok segítségével állították össze, a labdák változatosak színben, méretben, anyagukban és textúrájukban egyaránt. A labdákhoz tartozik egy praktikus vászon zsák is, melyben könnyedén tárolhatjuk azokat.
–> részletes játékleírás <–
6. Óriás varázskendő – 7 darabos
Ezek a különleges óriás kendők könnyedén elvarázsolják az ovisokat, kisiskolásokat! Selymes tapintásuk, élénk színeik és különleges hullámzásuk kreatív játékra sarkallja a gyerekeket. A készletet 7 darab különböző színű 1 x 1.5 méteres kendő alkotja.
–> részletes játékleírás <–
7. Üvegkavics készlet – 150 db – Buki
Az üveggolyókhoz hasonlóan az üvegkavicsok is képesek elvarázsolni és hosszasan lekötni a gyerekeket. Ez a 150 darabból álló készlet egészen egyedi kavicsokat tartalmaz. Összesen öt különböző stílust fedezhetünk fel a csomagban.
–> részletes játékleírás <–