Empátia jelentése
Azt a képességünket, melynek segítségével érzékeljük és megértjük mások érzéseit, empátiának nevezzük, mely az érzelmi intelligencia (EQ) egyik fontos eleme. Az empátia képessége nem pusztán egy velünk született adottság, hanem fejleszthető és fejlesztendő is már egészen kis kortól is.
Egy empatikus gyermek képes átérezni, hogy mit érezhet a közelében lévő másik személy, legyen az apa, anya, testvér, ovistárs vagy csak egy másik gyermek a játszótéren. Az empátia segítségével képes a gyermek:
- a saját érzelmeit is detektálni, s ezáltal
- érzékelni, hogy más személy milyen érzelmi állapotban lehet, majd
- ráhangolódni, együttérző attitűddel fordulni felé annak érdekében, hogy a másik jobban érezze magát
A korai érzelmi tapasztalatoknak alapvető szerepe van a gyermek empatikus képességeinek kialakulásában. Ezek forrása elsősorban a szülő, hiszen a gondoskodás során a gyermek automatikusan asszociációkat képez, tapasztalatokat raktároz el a pozitív szülői közeledésről, a társas interakciókról, a biztonság és nyugalom érzetéről. Azok a gyerekek, akik biztonságban, szeretve érzik magukat és szabadon fejezhetik ki érzelmeiket, érzéseiket, nagyobb eséllyel képesek más gyerekek vagy felnőttek érzelmi állapotát detektálni és átérezni.
Az empatikus képességeknek köszönhetően felnőttként nemcsak boldogabb társas kapcsolatokat és sikeresebb szakmai életet tudunk kialakítani, hanem érzékenyebbek is leszünk a világ problémáira és hozzájárulhatunk egy tudatosabb, elfogadóbb társadalom épüléséhez.
Nézd meg az alábbi, empátia fejlesztésére használható termékeinket:
Ha kíváncsi vagy az összes,
empátia fejlődését előhívó termékünkre,
akkor klikkelj ->> ide <<-